امروز و ساعت دقیقه می باشد.

بروزترین ها | آداب ذکر صلوات

تبلیغات 468 در 60 پیکسل در بروزترین ها
تبلیغات 468 در 60 پیکسل در بروزترین ها
تبلیغات 468 در 60 پیکسل در بروزترین ها

آداب ذکر صلوات

آداب ذکر صلوات

1.طهارت : شرط قبولي و استجابت دعا و ذکر ختم صلوات ، داشتن طهارت جسم و باطن مي باشد .
2.قطع اميد : شرط استجابت دعا ، قطع اميد از همه مي باشد . جسم و جان ذاکر بايد فقط به اميد خدا باشد . حضرت امام صادق عليه السلام مي فرمايند : بايد از تمام مردم نااميد گشت و جز به درگاه خدا اميدي نداشت .
3.يقين : شرط استجابت دعا اين است که ذاکر يقين داشته باشد که خدا توانايي آن را دارد که هرچه اراده فرمايد انجام دهد .
4.دعاي غريقي : يعني اينکه جز خدا نجاتي براي خود نمي بيند ، و کمک و نجات را فقط از آنِ خداوند بداند و بس ، زيرا خداوند به عيسي بن مريم ( ع) فرمود : مرا چون غريقي دعا کن که پناه و نجاتي جز من نداري .
5.ستايش : ستايش خدا قبل از شروع ذکر ، از لوازم مهم بندگي مي باشد ، زيرا حضرت امام علي عليه السلام مي فرمايند : ستايش پيش از درخواست است ، يعني هر دعايي که پيش از آن حمد و ثناي تعالي نباشد ناتمام و بريده است .
6.اعتراف به گناه : يعني اعتراف کن که گناهان تو را از بساط قرب دور ساخته و موجبات بلا را فراهم آورده ، اعتراف بنما و عفو و پوزش از خداوند بخواه .
7.طلب عفو : يعني از برخي گناهاني که قلبت را تيره نموده و دعاهايت را حبس نموده ، طلب بخشش و عفو کن که کمترينش هفتاد مرتبه « استغفرالله و اتوب اليه » گفتن است .
8.حضور قلب : وقتي باطن خود را از نجاسات و شهوات نفساني پاک کردي و درون خود را درون تکاني کردي ، حضور قلب حاصل مي شود . رسول خدا صلي الله عليه و آله مي فرمايند : آن مقدار از نماز قبول مي شود که به خدا توجه قلبي داشته باشي .
9.نيت قلب : از مهمترين مسايل و آداب ذکر و ختم و توسل ، نيت قلبي است که اگر تحقق نيابد زبان به ذکر حقيقي مشغول نمي شود و قلب سرگرم چيز ديگري است . حضرت امام صادق عليه السلام مي فرمايند : صلوات را با خلوص و نيت قلبي بگوييد .
10. زمان : براي بعضي ذکر ها و صلوات ها زمان مخصوصي با کيفيت ويژه اي تعيين شده است ؛ چنانکه معصومين عليهم السلام براي بعضي از صلوات ها ، پس از نماز صبح يا بعد از نماز مغرب ، يا شب و روز ، يا عصر روز پنجشنبه ، يا روز جمعه و يا شب جمعه را معين فرموده اند .
11 . عدد ذکر : انتخاب عدد ذکر يکي از احکام مهم ذکر و ختم است که بايد به آن توجه داشت ؛ يعني همان تعداد و مقداري که از ناحيه معصومين عليهم السلام معين شده است عمل کرد ، چنانکه براي صلوات سه مرتبه ، ده مرتبه ، صد مرتبه و هزار مرتبه را بيان فرموده اند

تاریخ: ۱۳۹۱/۰۶/۲۷ | بازدید:
مطالب تصادفی
مطالب مرتبط
ارسال نظر در "آداب ذکر صلوات"

(نمایش داده نمی شود)

پر کردن مواردی که * دارد، الزامیست.
تبلیغات 468 در 60 پیکسل در بروزترین ها

تبلیغات متنی بروزترین ها

پیوندهای داغ


  •  

پیوندهای ویژه

  • دانلود آهنگ جدید
  • دانلود آهنگ شاد