امروز و ساعت دقیقه می باشد.

آنچه باید در باره حشیش بدانید

به کمک اینترنت از الکسارنک تولز هدیه بگیرید

آنچه باید در باره حشیش بدانید

حشیش (بنگ، کانابیس، گانجا) از نوع خاصی از گیاه شاهدانه تهیه می شود. آلکالویید اصلی آن با خاصیت توهم زایی دلتا ۹ تترا هیدروکانابینول است و به عنوان ضداستفراغ در کموتراپی سرطان (به نام درونابینول با نام تجارتی مارینول)، اشتهاآور و ضددرد در مراحل انتهایی ایدز و سرطان ها و پایین آورنده فشار چشم در گلوکوم استفاده درمانی دارد. در مقادیر کم دارای آثار شل کننده عضلانی و آرامبخشی است…

بیشترین مقدار ماده موثره حشیش در سرگل و سپس برگ های گیاه وجود دارد. راه شایع مصرف، کشیدن مخلوط حشیش با توتون سیگار است. در افغانی های ساکن ایران مصرف ساقه ها و برگ های گیاه به عنوان چاشنی داخل آبگوشت (آبگوشت حشیش) شایع است. جذب گوارشی مناسب و سریعی دارد. در کبد متابولیزه و از راه ادرار دفع می شود.

● علایم و نشانه های مصرف حشیش

این علایم شامل تاکی کاردی، افزایش خفیف فشارخون و درد قفسه سینه، قرمزی و پرخونی ملتحمه و مخاط حلق و خشکی مخاط دهان و علایم روان شناختی مانند اضطراب، هذیان های بینایی، حمله های بدبینی، اختلال در تمرکز و حمله های حاد سرخوشی، آرامبخشی، سرخوشی متوسط، خواب آلودگی، خنده های پی درپی و بی مورد، پرخوری و حالت سرخوشی، سرگیجه و اختلال هوشیاری، اختلال در صحبت، اختلال در حرکات پیچیده مانند رانندگی به مدت ۲۴ ساعت، اضطراب، توهم به خصوص توهم بینایی، اختلال در حافظه کوتاه مدت، رفتارهای غیرطبیعی و تهاجمی، حمله هراس اضطراب و بی?قراری است. علایم روان شناختی در مصرف مقادیر کم عبارتند از: سرخوشی، پرحرفی، پرخوری، آرامش و تسهیل در روابط اجتماعی و در مصرف مقادیر زیاد، حالت پارانویا، مانیا، حالت تهاجمی، ترس، اختلال در هماهنگی عضلانی، اختلال در درک حسی، خواب آلودگی شدید، هذیان و توهم. مصرف حشیش در افراد مستعد می تواند باعث شروع اسکیزوفرنی شود.

علایم در مصرف مزمن حشیش عبارتند از: اختلال حافظه کوتاه مدت و اختلال در یادگیری، یزرگی بافت پستان در مردان (به دلیل کاهش تستوسترون و افزایش موقت استروژن)، کاهش تعداد و حرکات اسپرم ها و اختلال ساختمانی، کاهش ترشح تستوسترون و اختلال تخمک گذاری در خانم ها، اضطراب، افسردگی، پرخاشگری، روان?پریشی و حمله های هراس، اختلالات رفتاری مانند انحرافات جنسی و سوءمصرف سایر مواد، کاهش فعالیت سیستم ایمنی، افزایش خطر بروز سرطان دهان و حنجره، ناهنجاری جنینی، تولد نوزاد با وزن پایین و اختلال در مهارت های کلامی شیرخوار. پس از قطع حشیش، نشانگان ترک رخ می دهد.

حداکثر شدت علایم ترک ۴۸ ساعت بعد از قطع مصرف بروز می کنند و شامل بی خوابی، تعریق، لرزش دست، بی قراری، تهوع، افسردگی و عصبانیت است.

● کافئین

کافئین یک ماده محرک مغزی فعال کننده سیستم عصبی است که در قهوه، چای، چای سبز، کولا و شکلات ها وجود دارد. همچنین در داروهای ترکیبی مانند قرص نوافن همراه با استامینوفن و پروفن در ایران موجود است. کافئین باعث بی خوابی و کاهش اشتها می شود و اثر دیورتیک دارد. ورزشکاران برای تقویت بدن و کاهش وزن از آن استفاده می کنند. مسمومیت با کافئین نادر است ولی در مواقع اقدام به خودکشی ممکن است منجر به مسمومیت شدید و حتی مرگ بشود. کافئین یک داروی کاردیوتوکسیک (سم قلبی) است و به طور کامل و سریع از راه خوراکی جذب می شود. هر فنجان چای و قهوه به ترتیب حاوی ۵۰ ۱۰۰ و ۱۰۰ ۲۰۰ میلی گرم کافئین هستند. مصرف بیش از ۱۰ گرم یا بیش از ۲۰۰ mg/kg می تواند منجر به مرگ شود.

● تظاهرات بالینی مسمومیت حاد

▪ مسمومیت خفیف: بی اشتهایی، لرزش دست، بی قراری و آژیتاسیون، تهوع، استفراغ، تپش قلب.

▪ مسمومیت شدید: علایم فوق همراه پرفشاری خون (به ویژه کاهش فشار دیاستولی همراه با افزایش فاصله فشار سیستول و دیاستول)، تشنج، هذیان، تحریکی، هیپوکالمی، هیپرگلیسمی و دیس ریتمی های قلبی فوق بطنی و بطنی.

● مسمومیت مزمن

مصرف روزانه بیش از حد کافئین با مصرف دارو یا مصرف قهوه می تواند باعث بروز علایم مسمومیت (کافئینیسم) بشود. بی قراری، تحریک پذیری، اضطراب، لرزش دست، اسپاسم و کرامپ های عضلانی، افزایش ریفلاکس های، بی خوابی، تپش قلب و بی اشتهایی شایع ترین علایم مسمومیت مزمن کافئینیسم هستند.

روزنامه سلامت

باز نشرجامع ترین پورتال ایرانیان berooztarinha.com

logo berooztarinha small کتی هولمز و دختر نازش سوری (عکس)

تاریخ: ۱۳۹۱/۰۱/۰۷ | بازدید:
مطالب تصادفی
مطالب مرتبط
ارسال نظر در "آنچه باید در باره حشیش بدانید"

(نمایش داده نمی شود)

پر کردن مواردی که * دارد، الزامیست.