امروز و ساعت دقیقه می باشد.

حذف صفر پول ملی ؛ از رویا تا واقعیت

به کمک اینترنت از الکسارنک تولز هدیه بگیرید

حذف صفر پول ملی ؛ از رویا تا واقعیت

159263

حذف صفر پول ملی ؛ از رویا تا واقعیت

حذف صفر از واحد پول ملی دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به آن اشاره خواهد شد ابتدا باید به سراغ موافقان و مخالفان این طرح رفت و دید که آنها در این مقوله کلان و مهم اقتصادی چه نظری دارند.

محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن ایران که به نوعی ریاست پارلمان بخش خصوصی را بر عهده دارد در این باره می گوید: باید اول تورم و بیکاری که مشکلات اصلی اقتصاد ایران هستند به صورت ریشه ای حل شود واین‌كه گمان كنیم با حذف صفرها با تورم مقابله کرده ایم ، راه را به طور کلی به اشتباه رفته ایم.

این فعال بخش خصوصی با اشاره به اینکه حذف صفر از پول ملی نباید یک توهم باشد، معتقد است:  اگر این اقدام باعث شود که از مسائل اصلی مانند مبارزه با تورم و بیکاری دور شویم ، در حالی که مسائل اصلی اقتصاد ایران هستند دچار ضربات جبران ناپذیری خواهیم شد.

نهاوندیان به اقدام کشور ژاپن در این زمینه اشاره می کند واینطور ادامه می دهد : واحد پول ژاپن، واحد كوچكی است، اما هرگز اقدام صوری در مورد واحد پولی خود نكرد، اما در كشورهای بدون اقتصاد واقعی برای واحد پولی خود ظاهری جذاب در نظر گرفته‌اند كه لزوماً نشان از واقعی‏بودن قدرت آن اقتصاد نیست.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن ایران ، اگر هم‏زمان با كم‏كردن صفرها از پول ملی، اقدامات جدی برای كنترل تورم و پایین‏آمدن قیمت‌های تولیدات داخلی انجام دهیم، این اقدام هم قابل توجیه خواهد بود.

نهاوندیان در تکمیل صحبتهای خود می گوید: آثار درآمد نفت در تورم، آثار كسر بودجه آشكار و پنهان دولت در تورم و آثار سیاست‌های نادرست ارزی  در تورم را باید مورد توجه جدی قرار دهیم؛ اگر چنان شد، با هر واحد پولی می‌توانیم اقتصاد را اداره كنیم، اما اگر این آثار را در نظر نگرفته باشیم، نمی‌توانیم به رشد اقتصادی برسیم.

 همچنین یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن تهران با بیان اینکه كم‌ كردن صفر، آن هم سه یا چهار تا و یا كمتر و بیشتر، یك موضوع ابتدایی نیست كه فعلا بتوان از آن سخن گفت ، اضافه می کند: این موضوع مجموعه‌ای از مسائل را در بر می‌گیرد و حتی وزیر اقتصاد نیز گفته كه وقتی این موضوع شدنی است كه همه تمهیدات آن انجام شود.

به گفته آل اسحاق این كار اقتضائات خاص به خود را می طلبد، چراكه این موضوع مفهومی است كه می‌تواند كل تعادل اقتصادی كشور، روابط پولی و مالی، مسائل مربوط به بدهی‌ها، تسهیلات، اعتبارات و جو روانی در جامعه و حقوق‌بگیران را تحت تاثیر قرار دهد.

رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن تهران با تاكید بر این كه بدون در نظر گرفتن مقدمات انجام این كار، اجرای آن امكان‌پذیر نیست، می افزاید: البته كشورهای دیگر هم كه این كار را با مقدمات آن انجام داده اند ،اصلاح پول ملی را با قبول بازتاب‌های آن انجام دادند.

 در مقابل مسئولان اقتصادی دولت نهم و بخصوص دهم که بر روی اجرای طرح تحول اقتصای تاکید ویژه ای دارند و اصلاح پول ملی که یکی از طرح های 7 گانه این طرح است با تشریح فواید و محاسن این اصلاح از آن به نیکی یاد کرده اند، ولی خود مسئولین دولتی نیز نسبت به زمان اجرای این اصلاح به دیده تردید نگاه می کنند.

در این زمینه مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی در باره اجرای این طرح می گوید:  هر زمانی که این لایحه در مجلس به تصویب برسد، یک سال و نیم بعد، اجرای آن آغاز خواهد شد.

به گفته این مقام بانک مرکزی یکی از ملزومات اجرای این طرح مشخص بودن واحد اصلی و فرعی پول است، ‌اما با توجه به اینکه هنوز طرح نهایی نشده، مطالعات مربوط به جزئیات آن هنوز ادامه دارد و از مردم نظرسنجی صورت می‌گیرد.

بر اساس این گزارش ،  مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی نیز در باره جزئیات لایحه حذف سفر از واحد پول ملی می گوید: هر زمان که مسائل قانونی این طرح اجرا شود و این موضوع در فاز اجرایی برود ما کار را به اجرا می‌رسانیم. در این لایحه حذف چهار صفر پیشنهاد شده است و با توجه به ذکر نام ریال در قانون پولی و بانکی به جریان انداختن یک پول جدید مستلزم تصویب قانونی است. در این لایحه نام پول جدید پیشنهاد نشده است. چرا که نامگذاری پول کار ما نیست و در یک سطح ملی باید این کار انجام شود. ما داخل بانک مرکزی کلیه‌ کارهای خود را کماکان ادامه می‌دهیم اما به‌طور کلی آغاز مراحل اجرایی در سطح جامعه منوط به این است که مجلس شورای اسلامی این طرح را تایید کند و هر وقت تایید کردند، ما کار را در یک زمان‌بندی مناسب انجام می‌دهیم.

با شنیدن صحبتهای موافقان و مخالفان این طرح باید دید اجرای این موضوع چه مزایا و محاسنی دارد ، از مزایای این طرح می توان به  کاهش حجم اسکناس ، کاهش هزینه چاپ و امحاء اسکناس در کشور، سادگی مبادلات و ترازنامه‌هایی مالی، تقویت پول ملی و ارزش اسمی آن در مقایسه با سایر ارزها  نام برد و در مقابل معایب این طرح عبارت اند از : تحمیل هزینه چاپ اسکناس و ضرب مسکوکات جدید ، اختلال در قیمت گذاری کالاها در کوتاه مدت ، سردرگمی مردم در کوتاه مدت و تلاطم جامعه تا تطبیق با وضعیت جدید ، احتمال فرار سرمایه از کشور به علت نابسامانی بازار پولی ،کاهش ارزش اسکناس و ایجاد تورم ، فاقد ارزش شدن و گم شدن برخی اسکناس‌های و سکه‌هایی ریز در دست مردم در مبادلات روزمره و…

با توجه به بحث های مطرح شده ی بالا باید دید که آیا واقعا این اصلاح پول ملی صورت می گیرد یا فعلا این قضیه مسکوت نگه داشته می شود.
منبع : آریا نیوز
تاریخ: ۱۳۹۲/۰۱/۰۲ | بازدید:
مطالب تصادفی
مطالب مرتبط
ارسال نظر در "حذف صفر پول ملی ؛ از رویا تا واقعیت"

(نمایش داده نمی شود)

پر کردن مواردی که * دارد، الزامیست.