امروز و ساعت دقیقه می باشد.

بروزترین ها | سایت صیغه جنجال ساز شد !

به کمک اینترنت از الکسارنک تولز هدیه بگیرید

سایت صیغه جنجال ساز شد !

محمدرضا شفیعی – طی روزهای گذشته در شبکه‌های اجتماعی و فضای سایبری، وبلاگی با عنوان «مرکز رسمی ازدواج موقت تهران» به سرعت در صفحات کاربران شبکه‌های مختلف به اشتراک گذاشته شد وخبرساز گردید. مدیریت این وبلاگ در صفحه اصلی اعلام کرده بود که دارای مجوز ستاد ساماندهی سایت‌های اینترنتی وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی است.
به فاصله یک روز پس از این ماجرا و با رسانه‌ای شدن ماجرای وجود چنین وبلاگی، وزارت ارشاد به طور رسمی ثبت این وبلاگ را تکذیب و به مقامات قضایی شکایت کرد. پس از ادعای گردانندگان این سایت مبنی بر داشتن مجوز از سوی وزارت ارشاد، پس از بررسی‌های تخصصی مشخص شد این سایت تنها به عنوان وبلاگ در ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی ثبت شده‌است و هیچ مجوزی از وزارت ارشاد و وزارت ورزش و جوانان ندارد. بر اساس قوانین موجود، وزارت ورزش و جوانان تنها سازمانی است که می‌تواند نسبت به اعطای مجوز فعالیت سایت‌های «همسریابی» و غیره اقدام کند.
پس از اعلام شکایت وزارت ارشاد اقدامات قضایی آغاز شده‌است و نام این سایت به کمیته بررسی مصادیق جرائم رایانه‌ای ارسال شده‌است و به زودی این سایت فیلتر می‌شود.همزمان پلیس فتا هم تحقیقات درباره این وبلاگ جنجالی را آغاز کرد. به گزارش قانون آنلاین، زمانی که وارد این وبلاگ می‌شوید عنوانی با مضمون «این وبلاگ در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد به ثبت رسیده‌است» خودنمایی می‌کند و در معرفی آن ‌آمده‌است که «مرکز رسمی ازدواج موقت جامعه مجازی پیوند (زوج‌یابی) تهران» و به کاربران اطمینان داده می‌شود که «خدمات مربوط به ازدواج موقت، خدمات خصوصی تلقی شده و اطلاعات مربوط به آن در اختیار هیچ ارگان یا سازمان دولتی قرار نمی‌گیرد و در هیچ کجا (به جز این مرکز) ثبت نمی‌شود و برای مخاطبین مشکل‌ساز نخواهد بود.» در مورد زنانی که در این سایت معرفی شده‌اند هم آمده‌است: «خدمات این مجموعه در زمینه ازدواج موقت فقط شامل خانم‌های مطلقه و بیوه می‌شود.»
در میان خبرهای زیادی که در روزهای اخیر درباره آمارهای ازدواج و طلاق در کشور منتشر شده‌است، خبر جنجالی وبلاگ و یا سایت فعال در زمینه ازدواج موقت، بحث قدیمی ازدواج موقت را دوباره زنده کرده‌است.
ادعای فعالیت قانونی در حالی از سوی گرداننده سایت مذکور مطرح شده که دیروز خبرگزاری ایسنا از رسیدگی کارآگاهان پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات به پرونده گردانندگان سایت «صیغه» خبر داد.
در این گزارش، شکواییه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دلیل ورود پلیس فتا به این مسئله عنوان شده و در ادامه تاکید شده‌است که با توجه به اینکه گردانندگان این سایت مدعی شده بودند از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند، مسئولان وزارت ارشاد اسلامی هم در نامه‌ای ضمن رد این ادعا از ماموران پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات درخواست کردند تا نسبت به رسیدگی به این پرونده اقدام کنند.
گفتنی است بنابر آنچه در خبر منتشر شده در این خبرگزاری آمده‌است، وزارت ورزش و جوانان تنها سازمانی است که می‌تواند نسبت به اعطای مجوز فعالیت سایت‌های «همسریابی» و غیره اقدام کند.در حالی که ادعای ثبت مجوز فعالیت این سایت تکذیب شده‌است، هم توسط پلیس فتا و هم از سوی مقامات قضایی پرونده‌ای در خصوص این وبلاگ تشکیل شده‌است. مدیر این سایت در گفت‌وگو با قانون، از نیت خیر خود برای کمک به جوانانی که مشکل ازدواج دارند سخن گفت و ادعا کرد با وجود اینکه توهین‌های بسیاری به وی شده، همچنان این مسیررا ادامه خواهد داد. او از برنامه‌هایش برای فراگیری این مسئله طبق اصول و شرع در سایر استان‌ها سخن گفته و مشکل اصلی خود را ناتوانی در پاسخگویی به همه مراجعه‌کنندگان عنوان می‌کند. او از فعالیت این مرکز زیر نظر یکی از دفاتر ثبت ازدواج و طلاق و مشورت با فردی روحانی و یک حقوقدان صحبت کرد. مدیر این سایت،‌ این اقدام را به خاطر اینکه طبق اصول و شرع اسلام است در راستای بحث خانه عفاف می‌داند و مدعی شد که تعداد مراجعان و تماس‌هایی که با این مرکز گرفته می‌شود بسیار زیاد است.
او مدعی است که ما کار خلاف شرع و قانون انجام نمی‌دهیم و نیتمان خیر است و معتقدیم که خدا هم در این راه ما را کمک خواهد کرد. در حالی که قانونی بودن این وب‌سایت و ادعای این فرد در مورد ثبت سایتش در ستاد ساماندهی به طور رسمی تکذیب شده‌است، معلوم نیست تا چه اندازه ادعاهای این فرد در مورد نیت و قصدش واقعیت داشته باشد. در این رابطه معاون مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد با اعلام اینکه هیچ سایت مرتبط با ازدواج مجوز قانونی فعالیت نگرفته‌است، گفت: برای جلوگیری از این گونه تخلفات، سایت‌ها بزودی دارای هولوگرام ویژه می‌شوند.

محمدصادق افراسیابی اظهار داشت: یکی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بررسی عدم مغایرت محتوای رسانه‌های بر خط با اخلاق اسلامی، عفت عمومی و سلامت شخصیت کودکان و نوجوانان است. وی ادامه داد: صاحب سایت باید تصویر مدارک شناسایی و صلاحیت عمومی خود را از جمله گواهی عدم سوءپیشینه، شناسنامه و کارت ملی در سامانه بارگذاری کند تا همکاران گروه رسانه‌های بر خط مرکز ضمن ارزیابی محتوای تارنما، صحت مدارک مربوط به شناسایی و صلاحیت عمومی را بررسی کنند و در صورت کامل بودن مدارک، مجوز فعالیت رسانه‌های برخط اختصاصی صادر شود. افراسیابی تصریح کرد: صدور مجوز رسانه‌های بر خط حوزه ازدواج و همسریابی منوط به ارائه معرفی نامه از سوی وزارت ورزش و جوانان است که تاکنون هیچ رسانه‌ بر خطی موفق به اخذ معرفی نامه از آن وزارتخانه نشده‌است.

 

منبع : قانون آنلاین

تاریخ: ۱۳۹۱/۰۳/۱۲ | بازدید:
مطالب تصادفی
مطالب مرتبط
ارسال نظر در "سایت صیغه جنجال ساز شد !"

(نمایش داده نمی شود)

پر کردن مواردی که * دارد، الزامیست.