امروز و ساعت دقیقه می باشد.

راه های پیشگیری از بدافزارها

به کمک اینترنت از الکسارنک تولز هدیه بگیرید

راه های پیشگیری از بدافزارها

بدافزارها یا Malware ها برنامه هایی کوچک و مخرب هستند که می توانند اطلاعات را نابود کنند یا در کار با رایانه اختلال ایجاد کنند. ضمن اینکه بدافزارها معمولا برای اهداف جاسوسی و سرقت اطلاعات تنظیم می شوند و می توانند هویت ما را در خطر قرار دهند.

واژه بدافزار به طیف گسترده ای از برنامه های مخرب اشاره دارد که هر کدام تحت شرایط خاصی تولید و تکثیر می شوند. با این حال روش های انتشار اغلب این نرم افزارها نسبتا شناخته شده است و می توان با رعایت چند نکته کوچک تا حد زیادی از آلودگی رایانه جلوگیری کرد که در ادامه با برخی از این روش ها آشنا می شوید.

● فقط صفحات مطمئن را باز کنید

این توصیه آنقدر بدیهی است که گاهی به دلیل همین ویژگی نادیده گرفته می شود. اگر به لینک یا فایلی برای دانلود اطمینان ندارید پس باید از بازکردن یا بارگذاری آن جلوگیری کنید. اغلب بدافزارها در سایت هایی که محتوای غیرقانونی دارند بیشتر دیده می شوند. به عنوان مثال وقتی که به دنبال شماره سریال یک نرم افزار برای شکستن قفل آن هستید احتمال آلودگی در این سایت ها به شدت افزایش پیدا می کند. ضمن اینکه این آلودگی فقط مخصوص سایت های خاص نیست پس اگر از سلامت یک پیوند اطمینان ندارید از آن صرف نظر کنید.برخی برنامه ها نیز می توانند در یافتن این سایت ها موثر باشند به عنوان مثال Web of Trust (WOT) یک ابزارک برای مرورگرهای اینترنتی است که علاوه بر یک پایگاه اطلاعاتی بزرگ از سایت های آلوده، دارای برخی روش های شناسایی است.

● HTML را خاموش کنید

ایمیل، یکی از موثرترین شیوه های انتشار بدافزارها است. زمانی که یک ایمیل را باز می کنید اگر محتوای آن آلوده به بدافزارها باشد می تواند به صورت خودکار و بدون هیچ اطلاعی اقدام به اجرا و نصب اسکریپت های مخرب کند. ایمیل ها معمولا به شکل یک متن ساده نمایش داده می شوند در این حالت خطری متوجه کاربر نیست. اما اگر اجرای فرمان های HTML در ایمیل فعال شده باشد آنگاه بدافزارها می توانند از طریق اسکریپت ها اجرا شوند. به همین دلیل است که سرویس دهنده های معتبر، عکس ها و محتوای چندرسانه ای را در حالت عادی نشان نمی دهند و قبل از نمایش آنها از کاربر اجازه می گیرند. البته می توانید فقط به فرستنده هایی که اطمینان دارید اجازه نمایش محتوای غیرمتنی را بدهید و مابقی را فیلتر کنید.

● پیوست ناشناس دانلود نکنید

از زمانی که اجرای خودکار محتوای ایمیل ها روی اکثر سرویس دهنده ها غیرفعال شده، خرابکاران از ارسال فایل های ضمیمه بیشتر استفاده می کنند. به عنوان مثال ایمیلی را دریافت می کنید که ناشناس است اما شما را ترغیب می کند که برای اطلاعات بیشتر به پیوست و فایل ضمیمه ایمیل مراجعه کنید. این ضمیمه ها می توانند آلوده به بدافزارها باشند پس اگر فرستنده را نمی شناسید برای دستیابی به اطلاعات بیشتر تلاش نکنید. اگر این اطلاعات واقعا مهم باشند از شما خواسته می شود که به وب سایت مربوطه مراجعه کنید.

● ویروس ها و آنتی ویروس ها

در حال گشت و گذار در اینترنت هستید و یک صفحه اینترنتی به شما هشدار می دهد که سیستم شما آلوده است. یک سری اسم و عدد هم در آن آورده شده که مطمئن شوید وضعیت تا چه حد بحرانی است. برای جلوگیری از آلودگی و پاکسازی رایانه، شما را به یک صفحه جدید راهنمایی می کنند و لینک دانلود یک آنتی ویروس را در اختیارتان قرار می دهند. با دانلود این آنتی ویروس در حقیقت گرفتار ویروس اصلی می شوید و آنچه تاکنون دیده اید تنها ظاهرسازی برای دانلود ویروس اصلی بوده است. این روش یکی از موثرترین شیوه های فریب کاربران است و برای پیشگیری از آلودگی کافی است که پنجره را ببندید. البته گاهی اوقات هم گفته می شود که استفاده از این آنتی ویروس رایگان نیست و تنها در مدت زمان محدودی قابل استفاده خواهد بود. پس فریب این شیوه ها را نخورید.

خوشبختانه تعداد زیادی آنتی ویروس و نرم افزارهای پاکسازی رایگان در اینترنت وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. پیشنهاد می کنم از برنامه هایی مثل آنتی ویروس رایگان AntiVir و Microsoft Security Essentials استفاده کنید. برای جلوگیری از بدافزارها نیز برنامه Malwarebytes Anti Malware یکی از بهترین گزینه ها است که از طریق جست وجوی گوگل به آسانی آنها را پیدا می کنید.

● درایوهای بیرونی را کنترل کنید

زمانی که یک بدافزار رایانه را آلوده می کند قبل از هر اقدامی به دنبال روشی برای تکثیر و انتشار خود است. به همین دلیل تمام خروجی ها که توانایی ذخیره اطلاعات را دارند می توانند به بدافزارها آلوده شوند. فرقی نمی کند که این خروجی درون شبکه است یا یک فلش دیسک که به سیستم متصل شده و حتی ممکن است این فایل ها روی دیسک هم ذخیره شوند. پس وقتی یک فلش دیسک را به کامپیوتر وصل می کنید قبل از بازکردن محتویات آن، از طریق آنتی ویروس آن را اسکن کنید. بهتر است برای دیسک ها نیز این روش را مورد استفاده قرار دهید. اغلب آنتی ویروس ها گزینه ای را به منوی امکانات سیستم اضافه می کنند که با انتخاب آن می توانید یک فایل، پوشه یا درایو را بررسی کنید. اگر روی سیستم خود آنتی ویروس دارید، تنها کاری که باید انجام دهید کلیک راست روی فایل یا پوشه مورد نظر و انتخاب گزینه اسکن است.

● برنامه های مطمئن را نصب کنید

گاهی اوقات سازندگان برنامه های مخرب از پوشش یک نرم افزار کاربردی برای توسعه بدافزارها استفاده می کنند. در نتیجه وقتی یک نرم افزار را نصب می کنید ممکن است بدون اطلاع شما به همراه آن تعدادی از جاسوس ها و برنامه های مخرب هم نصب شوند. برای پیشگیری از این مشکل فقط به نرم افزارهای شناخته شده اجازه نصب دهید و برنامه هایی که تولیدکننده آن را نمی شناسید، نصب نکنید.

ممکن است افراد شناختی از شرکت های معتبر نرم افزاری نداشته باشند پس تنها راه باقی مانده دانلود نرم افزار از سایت های معتبر است. معمولا حجم و اندازه یک سایت و توانایی آن در معرفی و پیشنهاد برنامه می تواند به عنوان معیاری از دقت آن سنجیده شود با این حال با کمی جست وجو خواهید توانست سایت های ارایه دهنده نرم افزار را بهتر بشناسید.

یکی از روش هایی که اخیرا میان بدافزارها رایج شده است پیشنهاد نصب نوار ابزار روی مرورگر اینترنتی است تا از طریق آن بتوانید به برخی از امکانات سایت دسترسی داشته باشید و از آخرین تغییرات آن مطلع شوید.

پیشنهاد می کنیم این مورد را تنها برای سایت های معتبر انجام دهید و از نصب هرگونه برنامه از تولیدکنندگان یا سایت های ناشناس خودداری کنید.

مهین 24

باز نشرجامع ترین پورتال ایرانیان berooztarinha.com

logo berooztarinha small جنیفر آنیستون ستاره ی هالیوود در راه مشهور شدن

تاریخ: ۱۳۹۰/۱۲/۰۷ | بازدید:
مطالب تصادفی
مطالب مرتبط
ارسال نظر در "راه های پیشگیری از بدافزارها"

(نمایش داده نمی شود)

پر کردن مواردی که * دارد، الزامیست.