امروز و ساعت دقیقه می باشد.

چرا نباید سی دی‌های مداحی به طور گسترده عرضه شود؟

به کمک اینترنت از الکسارنک تولز هدیه بگیرید

چرا نباید سی دی‌های مداحی به طور گسترده عرضه شود؟

داربست‌های برپا شده و پرچمهای سیاه عزای هیات‌های مذهبی، ماشین‌های گِل پاشیده و نوشته شده به نام حضرت، بازار داغ فروش سی دی‌های نوحه و عزاداری محرم همگی گویای رسیدن ماه محرم هستند. اما به راستی برای عزاداری حضرت سید الشهدا(ع) آمادگی داریم؟
حجت الاسلام سید علی بنی صدر کارشناس مذهبی در این باره به خبرنگار برنا گفت: آنچه که در مورد محرم مهم بوده و به آن تاکید شده است بحث عزاداری و سوگواری برای مصائب اهل بیت و حضرت سید الشهدا(ع) و یاران‌شان است.باید ببینیم که در این ماه به چه هدفی می‌خواهیم برسیم و تصمیم داریم از این عزاداری و سوگواری‌ها خودمان را به چه مسایلی نزدیک کنیم. بزرگی می‌فرماید این سوگواریها باید به ترتیبی باشد که گویی عزیزترین شخص از اعضای خانواده  انسان از دنیا رفته و تاثر و غم و حالت اندوه باید در افراد نمایان باشد و سوگواری به معنای واقعی باشد.در زمان هایی این مراسم و برنامه‎ها از حالت سوگواری خارج می‌شود.
وی در ارتباط با گِل و رنگ پاشیدن به ماشین و صدای بلند سی دی‌های عزاداری در ماشین‌ها ادامه می دهد:اگر نوشته‌ها هدفمند و با معنا بوده و مطالب لغو و هجوی نباشند خیلی هم خوب هستند چرا که به چهره شهر کمک می کنند به محرم نزدیک بشود و وقتی کسی از خارج کشور وارد شهر می‌شود، متوجه شود که ایام،ایام دیگری است.
این کارشناس مذهبی توضیح داد:در بحث بلند کردن صدای نوار مداحی و سی دی در ماشین، باید دقت کنیم که کار ما باعث سلب آسایش از مردم نشود. در برخی از مناطق تهران وقتی می‌خواهند کار مستحبی انجام بدهند، یک دفعه کار خلاف شرع می‌کنند. در حسینیه ،ساعت یک نصف شب، بلندگو را طوری تنظیم می‌کنند که تمام خانه‌های اطراف  می‌شنوند. باید کمک کنیم این اتفاق نیافتد و عزاداری‌ها وضعیت زننده پیدا نکرده و سوگواری بازیچه قرار نگیرد.
وی در خصوص سی دی‌ و نوحه‌های عزاداری و کیفیت آنها ادامه داد: فروش مداحی و سخنرانی‌ها خوب است و باید تقویت شود. طبیعتا در هر کاری معمولا معضلات و آفت‌هایی هست و اشکالاتی وجود دارد که باید اصلاح شود و این اصلاحات هم انجام نمی‌شود مگر توسط اهالی خود آن جریان.

در برنامه‌های مداحی چند آفت را شاهد هستیم که البته آفات جدی و گسترده نیست و جزئی است. اشعار مداحان و فضای هیات ها باید عالمانه‌تر و معنوی تر بشود و روضه‌ها بیشتر شود. گاهی شعرها گاهی عالمانه نیست و به جای نقل ارزش‌ها و فضایل اخلاقی امام حسین(ع) و یارانش به شرح شمایل و رخ و … آنها پرداخته می‌شود. در وضعیت‌های نادری هم اشعار با شرع و اعتقادات هم خونی ندارد و در تناقض است و باید اصلاح شود.

چرا نباید سی دی‌های مداحی و سخنرانی بزرگان به طور گسترده عرضه بشود؟ آنهم در وضعیتی که سی‌دی های خلاف شرع و مستهجن و منافی عفت و مخالف اخلاق حسنه به این گستردگی در شهر و در اینترنت و توسط بلوتوث در سطح جامعه پخش می‌شود! چرا افراد با صدای بلند در ماشین‌هایشان آهنگ می‌گذارند، حالا مذهبی‌ها نتوانند مداحی بگذارند؟ گوش دادن مداحی در ماشین‌ها خوب است اما باید حواس‌مان به آفت‌های مورد اشاره باشد تا دچار آنها نشویم.

برنا
تاریخ: ۱۳۹۰/۰۹/۰۶ | بازدید:
مطالب تصادفی
مطالب مرتبط
ارسال نظر در "چرا نباید سی دی‌های مداحی به طور گسترده عرضه شود؟"

(نمایش داده نمی شود)

پر کردن مواردی که * دارد، الزامیست.