امروز و ساعت دقیقه می باشد.

تقوی و یزدانی از شانس های کسب مدال ایران در المپیک هستند

تقوی و یزدانی از شانس های کسب مدال ایران در المپیک هستند

دارنده نشان طلای کشتی آزاد المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا گفت: کشتی گیران اوزان ۶۶ و ۹۶ کیلوگرم ایران از شانس هاس اصلی برای کسب مدال در المپیک ۲۰۱۲ لندن هستند.

حاجی مراد ماگومدوف در سال های نه چندان دور از قهرمانان بنام کشتی آزاد روسیه بود. وی در بازی های المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا پس از پیروزی ۴ بر صفر مقابل امیررضا خادم در نیمه نهایی، در دیدار پایانی نیز از سد یانگ هیونگ مو از کره جنوبی گذشت و نشان طلا را بر گردن آویخت.

حالا سال ها از آن دوران می گذرد و حاجی مراد نیز مانند بسیاری از بزرگان کشتی به جرگه مربیان پیوسته است. بعد از برکناری تدیف از تیم ملی کشتی آزاد روسیه از وی به عنوان یکی از گزینه های اصلی هدایت تیم کشورش در بازی های المپیک لندن نام برده می شود.

ماگومدوف که برای ارزیابی کشتی گیران روس در چهلمین دوره رقابت های بین المللی جام یاشاردوغو در ترکیه حضور داشت در گفت وگویی اختصاصی به سوالات خبرنگار فارس درباره کشتی روسیه و حضورش به عنوان سرمربی تیم ملی آزاد این کشور، جایگاه کشتی ایران در جهان و اوضاع کشتی در جهان، پاسخ داد که مشروح این گفت وگو را در زیر می خوانید:

تدیف از سرمربیگری تیم ملی کشتی آزاد روسیه برکنار شد، علتش چه بود؟

تدیف برکنار نشد، وی به علت بیماری که داشت برای انجام عمل جراحی به آلمان سفر کرد و درخواست مرخصی کرد به همین دلیل فدراسیون کشتی روسیه هم تصمیم گرفت جایگزنی برای وی تعیین کند. (البته ماگومدوف در پاسخ به این سوال اصرار داشت که بیشتر از این صحبتی نکند)

از شما به عنوان یکی از گزینه های اصلی جانشینی تدیف نام برده می شود.

من به همراه موسل بز و چند نفر دیگر از گزینه های هدایت تیم ملی روسیه هستیم، اما تصمیم نهایی را فدراسیون می گیرد.

چه قدر به حضور در تیم ملی روسیه نزدیک شده اید؟

هنوز چیزی مشخص نیست. هر چه خدا بخواهد. نمی توانم در این مورد چیزی بگویم و بگویم ۱۰۰ درصد سرمربی می شوم. همانطور که گفتم تصمیم نهایی را فدراسیون می گیرد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که نتایج روسیه در جهانی استانبول حکایت از افول کشتی این کشور دارد، نظر شما چیست؟

نه؛ اینطور نیست، دنیس چارگوش پس از کسب ۲ نشان طلای جهان امسال از حضور در انتخابی تیم ملی معاف و مستقیما برای شرکت در مسابقات جهانی انتخاب شد که همین موضوع باعث شد انگیزه اش برای تمرینات کم شود. بعد از باخت به آمریکا هم انگیزه ای برای کسب نشان برنز نداشت. گاتسالوف هم به تگی یف باخت که اصلیتی روس دارد. آنها از کودکی با هم بودند و به خوبی از کشتی یکدیگر شناخت داشتند؛ دو بار کار به کلینچ کشیده شد که هر دو مرتبه به سود تگی یف آمد و برنده شد.

فکر می کنید با این تفاسیر روسیه مانند المپیک های گذشته بتواند در لندن هم قدرت نمایی کند؟

مطمئن باشید اینطور خواهد بود. در المپیک بین ۳ تا ۴ طلا از آن کشتی گیران روسیه خواهد بود.

کشتی گیران ایران را چه طور ارزیابی می کنید؟ فکر می کنید بتوانند نتایج استانبول را در لندن هم تکرار کنند؟

کشتی گیران ما و ایران همواره رقیب یکدیگر بوده اند. احتمال دارد ایران بتواند نتایج استانبول را در لندن تکرار کند، اما نمی توانیم بگوییم ۱۰۰ درصد است یا نه؛ چون فضای المپیک فرق می کند.

فکر می کنید ایران در چه اوزانی در المپیک شانس کسب مدال دارد؟

کشتی گیران ۶۶ و ۹۶ کیلوگرم ایران از شانس های اصلی کسب مدال در المپیک هستند. البته باتیروف در ۶۶ کیلو یکی از شانس های مدال طلای روسیه در المپیک است. وی در انتخابی روسیه برای جهانی استانبول شرکت نکرد، اما در جام یاریگین عملکرد خوبی داشت.

آیا به اینکه کشتی دنیا از ستاره خالی شده است معتقدید؟ چرا مانند گذشته کشتی گیران نمی توانند چندین مدال جهانی و المپیک را از آن خود کنند؟

با توجه به اینکه قوانین کشتی در دنیا روز به روز در حال تغییر است، کشتی گیران نمی توانند مانند گذشته از یک نقطه قوتی که دارند برای چندین سال استفاده کنند و قهرمان بمانند. به همین دلیل کشتی گیران دیگر می آیند و با استفاده از قوانین جدید آنها را شکست می دهند. کشتی ها بسیار نزدیک و حساس شده است به طوری که کشتی گیران مدافع هم می توانند مقابل قهرمانان جهان پیروز باشند.

 

باز نشرجامع ترین پورتال ایرانیان berooztarinha.com

logo berooztarinha small انریکه بهترین خواننده ی لاتین سال 2012

تاریخ: ۱۳۹۰/۱۲/۰۴ | بازدید:
مطالب تصادفی
مطالب مرتبط
ارسال نظر در "تقوی و یزدانی از شانس های کسب مدال ایران در المپیک هستند"

(نمایش داده نمی شود)

پر کردن مواردی که * دارد، الزامیست.