امروز و ساعت دقیقه می باشد.

روش هایی برای دوست داشتن شغل خود

به کمک اینترنت از الکسارنک تولز هدیه بگیرید

روش هایی برای دوست داشتن شغل خود

آدمهاي زيادي هستند كه فقط به خاطر دغدغه معاش هر روز صبح سر كار مي روند و شب بر مي گردند، اما اين وحشتناك است كه علاوه بر تمام ساعتهاي مفيد روزتان، ‌تمام ساعت هاي زندگيتان را هم در فكر كاري باشيد كه از آن متنفر هستيد، يا حداقل دوستش نداريد.

به گزارش ايسنا، يک ترانه قديمي هست که ميگويد “اگر نميتواني با کسي که عاشقش هستي باشي، عاشق کسي باش که با او هستي”. اين جمله در مورد شغل شما هم مي‌تواند صدق کند. البته اين حرف به معني تحمل کردن شغل و گذراندن روزهاي خسته کننده و پر تنش نيست، بلکه به اين معنا است که شما بايد کمي بيشتر کار کنيد تا شغل فعلي تان برايتان جالبتر شود.

رسيدگي و رفع مشکلات کار فعلي تان اصولا ساده تر و همراه با ريسک کمتري است تا اينکه بخواهيد دنبال کار جديد باشيد و مدتي وقت براي جا افتادن در آن صرف کنيد و به محض اينکه چند تغيير بنيادي در رابطه با شغل خود انجام دهيد، متوجه ميشويد که در حال حاضر، همانجايي هستيد که ميخواستيد. در اينجا راه حلهايي براي بهتر کردن وضعيت وجود به شما پيشنهاد مي‌کنيم:

به جاي اينکه بر آنچه انجام ميدهيد متمرکز شويد، به چگونه انجام دادن کار بيانديشيد.

بسياري از ما تصور ميکنيم که رضايت کامل کاري زماني رخ ميدهد که کاري ايده آل داشته باشيم اما اين فرضيه چند اشکال دارد. اول از همه، براي انجام دادن کاري که دوست داريد لازم است شخصي باشيد که در اين کار بخصوص موفق خواهد بود. دوست داشتن يک شغل دليل بر مناسب بودن براي آن نيست. حالا صفاتي را که در شما موجودند و در پيشبرد شغل روياييتان مفيد خواهند بود نام ببريد. ممکن است شما بسيار لايق و مشوق خوبي براي ديگران باشيد. خوب، چرا از اين صفات در پيشبرد شغل فعلي خود استفاده نکنيد؟ اين صفات و قابليتها کمک ميکنند تا در شغل فعلي خود همانقدر موفق شويد که ميخواهيد در شغل رويايي خود موفق باشيد.

يک راهنماي خوب پيدا کنيد.

در صورتي که تنها کار نميکنيد، اين احتمال وجود دارد که در محل کارتان شخصي وجود داشته باشد که مورد احترام شماست و شما ميتوانيد چيزهاي زيادي از او بياموزيد. اين حالت حتا علي رغم تفاوتهاي کارتان با يکديگر ميتواند صادق باشد. ممکن است شما کسي را در خارج از بخش خودتان پيدا کنيد و بدانيد که يافتن يک حامي يا راهنما به نفع شما است. يک حامي خوب کاري بيش از تقويت روحيه شما انجام خواهد داد. او کسي است که به شما کمک ميکند تا به اهداف و شيوه رسيدنتان به آنها نگاهي نقادانه داشته باشيد. فکر نکنيد که اين راهنما لزوما” بايد شغل مورد علاقه شما را داشته باشد. بلکه اين چگونگي کار انجام دادن اوست که اهميت دارد. پس مطمئن شويد راهنمايي را انتخاب ميکنيد که در کارش موفق است و آنرا با رضايت انجام ميدهد.

استعدادهاي خود را در مسير اهداف شرکت به کار ببريد.

بسياري از ما خود را در شرايطي مي يابيم که در آن از تواناييهاي ما استفاده نميشود. اگر در چنين موقعيتي هستيد، سعي کنيد راهي را براي ارتباط دادن استعدادهاي خود و نيازهاي شرکت پيدا کنيد. اولين قدم شناختن اين تواناييها است. سپس بايد کمي تحقيق کنيد و ببينيد شرکت شما در حال حاضر يا در آينده نزديک به چه چيزي نياز دارد و شما چگونه ميتوانيد در کسب آن موثر باشيد؟ سپس ميتوانيد قابليتها و پيشنهادات خود را با حوصله به شخص ذي نفع توضيح دهيد. طبيعتا به دست آوردن يک نقش جديد که در انجام آن مهارت داريد و در راستاي اهداف شرکت هم هست، يک پيوند کامل حرفه اي خواهد بود.

لااقل به يک نقطه ضعف خود پي ببريد و در رفع آن بکوشيد.

در صورتي که قبول کنيد کارمند نمونه نيستيد (چه کسي هست؟) انجام عمليات بهينه سازي کاري با آرامش بيشتري پيش ميرود. هميشه تقصير را به گردن ديگران انداختن ساده است. براي پايان دادن به اين روش، به دنبال مورد خاصي باشيد که تصحيح آن موجب ميشود کارتان را بهتر انجام دهيد، رابطه خود را با مديران و همکاران بهتر کنيد يا اينکه فقط اوضاع را براي خودتان قابل تحمل کنيد. مثلا اگر در يک جلسه چند دقيقه تاخير داشته ايد سعي کنيد بعد از اين همواره چند دقيقه زودتر برسيد. اگر رابطه پر تنشي با رئيس خود داريد، به سهم خود در اين مشکل بيانديشيد، آيا شما به اندازه کافي به خواسته هاي او توجه کرده ايد؟ آيا او را در جريان پيشرفت پروژه خود قرار داده ايد؟ يک نقطه ضعف لزوما به اين معنا نيست که شما کار اشتباهي انجام داده باشيد، بلکه ممکن است فقط کمبود تجربه يا اعتماد به نفس در کار باشد. مشکل هرچه باشد، سعي در بهبود آن به شما کمک ميکند تا از مقام خود به مقامي بالاتر برسيد.

از خودتان قدرداني کنيد.

همانطور که گاهي از قابليتهاي شما در مسير صحيح استفاده نميشود، زماني هم هست که شما موفق شده ايد تواناييهاي خود را در مسير صحيح به کار ببريد، اما آنقدر که انتظار داريد به کوشش شما توجه نميشود. درواقع، ا عدم قدر شناسي کارفرما، دليل اصلي عدم رضايت شغلي در بسياري موارد است. اما در بسياري از موارد شما تا زماني که توانايي خود را به معرض توجه کارفرما يا مدير خود نگذاشته ايد، به اين قدر داني دست نخواهيد يافت. اين کار مهارت زيادي ميخواهد اما آموختن آن به نفع شما است. کساني که در کار خود موفق هستند تمام روز منتظر نمي نشينند تا کسي به دستاوردهاي آنها توجه کند و آفرين بگويد، بلکه خودشان موفقيت خود را اعلام ميکنند.

از آموزشهاي رايگان ضمن خدمت بهره مند شويد.

بسياري از شرکتها براي پيشبرد مهارتهاي شغلي کارکنان خود مانند استفاده از کامپيوتر يا موارد ديگر تکنيکي يا مديريتي، کلاسهاي گروهي رايگان تشکيل ميدهد. حتا اگر به موضوع کلاس ارائه شده براي شغل فعلي خود احتياج نداريد، به نفع شماست که مهارتهاي خود را براي دست يابي به موقعيتهاي ديگر افزايش دهيد. اگر شرکت شما چنين امکاني را ارائه نميکند براي آن تقاضا بدهيد. باور نميکنيد که گاهي مديران تا چه حد در انجام اين کار مشتاق و موافق هستند.

بخواهيد و به دست آوريد.

بيان کردن خواسته هايتان، ساده ترين و موثرترين راه براي رسيدن به چيزي است که ميخواهيد. در بسياري موارد، مسئله اين نيست که مديريت نميخواهد چيزي که به آن نياز داريد برايتان فراهم نکند. مسئله اين است که آنها فراموش ميکنند. چرا که شما تنها مشغله فکري آنها نيستيد، بايد پيش قدم شويد و خواسته هاي خود را عنوان کنيد و در عين حال به مدير خود نيز کمک خواهيد کرد.

براي خود پروژه هاي مربوط به کار به وجود آوريد.

براي کساني که احساس دل زدگي يا سرخوردگي ميکنند، انجام يک کار تازه يا برنامه مفرح در محيط کار ميتواند روحيه بهتري به شما بدهد. بهترين کار اين است که قبل از انجام هرکار بزرگي مانند راه اندازي شرکت خودتان، به کارهاي کوچک مانند مرتب کردن و تغيير دادن مدل اتاق يا ميز کار خود بپردازيد. اين روش فقط يک نوع مشغوليت موقت براي فرار از فشار کار نيست. شما در حال به دست آوردن مهارتهاي پر ارزشي هستيد که با انجام کارهاي ابتکاري کوچک و بزرگ به دست مي آيد و شما را سرشار از اعتماد به نفس خواهد کرد. کار کردن بر روي موضوعي که به آن علاقه داريد تمرکز شما را از موضوع بي علاقگي به شغلتان معطوف به انجام هرچه بيشتر ابتکارات سرگرم کننده براي پيشبرد کار خواهد شد.

اگر با به کار بردن اين پيشنهادات همچنان صبح شنبه را با غصه آغاز ميکنيد، وقت آن است که به دنبال کار جديدي باشيد. اما اين بار خوشحال خواهيد بود که تمام کوشش خود را براي کنار آمدن با موقعيت به کار برده ايد و در اين ميان به قابليتها و استعدادهاي خود بيشتر پي برده‌ايد. اين بار با آمادگي بيشتر به سوي کار تازه خواهيد رفت.

باز نشرجامع ترین پورتال ایرانیان berooztarinha.com

logo berooztarinha small اس ام اس های عید سعید قربان

 

 

تاریخ: ۱۳۹۰/۰۸/۱۶ | بازدید:
مطالب تصادفی
مطالب مرتبط
ارسال نظر در "روش هایی برای دوست داشتن شغل خود"

(نمایش داده نمی شود)

پر کردن مواردی که * دارد، الزامیست.