امروز و ساعت دقیقه می باشد.

درباره هک اخلاقگرا

به کمک اینترنت از الکسارنک تولز هدیه بگیرید

درباره هک اخلاقگرا

آیا تا به حال تصور می کردید هک کردن نیز بتواند امری وابسته به اخلاق باشد؟ شاید تعجب کنید. اما این مساله وجود دارد و به وفور نیز استفاده می شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا متوجه شوید که هک کردن اخلاقی، مزایا، اهداف، معایب و کاربرد آن چیست. «هک» چندین تعریف مختلف دارد. اما رایج ترین و پرکاربردترین تعریف هک، ورود بدون اجازه به سیستم های کامپیوتری است. در ادامه همین تعریف باید بدانید که هکرهای اخلاقی و قانونی، در واقع کارشناسان کامپیوتر و شبکه هستند که به منظور کمک به صاحبان سیستم های کامپیوتری، به سیستم امنیتی آنها نفوذ می کنند. آنها با این نوع حملات به دنبال آسیب هایی می گردند که ممکن است از طریق هکرهای سوءاستفاده گر و مخرب به سیستم های کامپیوتری وارد شده باشند. هکرهای متعهد به اخلاق نیز درست همچون هکرهای سارق وارد سیستم امنیتی کامپیوتر می شوند و به این ترتیب کنترل های لازم را انجام می دهند. اما فرق این دو نوع هکر در اینجاست که هکرهای اخلاقی از رخنه ها و اختلالات امنیتی به نفع خود استفاده نمی کنند و در عوض این موارد را به صاحبان شبکه و سیستم گزارش می دهند.

هک های اخلاقی همچنین شامل آزمایش های نفوذ بدون اجازه، نفوذ در شبکه اطلاعات و کنترل آنها و گروه های قرمز نیز می شوند. هکرهای اخلاقگرا‪،‬ پیش از انجام هرگونه فعالیت باید برنامه ریزی و نقشه مشخصی داشته باشند؛ از جمله آنکه تشخیص و شناخت شبکه یا شبکه هایی که قرار است مورد آزمایش قرار بدهند، جزییات کامل در مورد فواصل زمانی بین هر بار نفوذ به سیستم ها، جزییات عملیات هکری، طرح ریزی کردن برای نفوذ به سیستم ها و به اشتراک گذاشتن برنامه خود با شرکای مالی و گرفتن تاییدیه ماموریت هک کردن. کاربردهای ابتدایی و ثانویه اساسا سوالاتی هستند که هکرهای اخلاقی به آنها پاسخ می دهند. از جمله آنکه اعمال اقدامات فنی برای شرکت ها به ملزومات قانونی نیاز دارد؟ آیا اقدامات اصلاحی به روز هستند یا فایروال ها به درستی تنظیم و راه اندازی شده اند؟ آیا فروشگاه های الکترونیک یا سرورهای ای میل در مقابل حمله های احتمالی مصون هستند؟ آیا همه اقدامات امنیتی لازم و ضروری به درستی انجام شده اند؟ و آیا سیستم های غیرقانونی نیز وجود دارند یا همه شرکت ها بر اساس استانداردهای موجود سیستم های امنیتی خود را راه اندازی کرده اند؟ از آنجا که تقریبا همه کارها در کنار مزایایشان، معایبی نیز دارند، باید بدانید هک های مبتنی بر اخلاق نیز از این قاعده مستثنا نیستند. این معایب را نیز افراد نادرست و متقلب ایجاد می کنند. با این حال بیشتر مزیت های هک های قانونی و اخلاقی واضح و قابل لمس اند. اما تعدادی از آنها نیز نامعلوم هستند که ما در اینجا به آنها اشاره می کنیم. مزیت های این نوع هک کردن از ساده ترین موارد امنیتی همچون پیشگیری از نفوذ کدهای مخرب و ویروس ها تا جلوگیری از نفوذ به سیستم های امنیت ملی را شامل می شوند.

برخی دیگر از آنها نیز شامل موارد مبارزه با تروریسم و قانون شکنی در برابر امنیت ملی، داشتن سیستم های کامپیوتری بسیار امن و جلوگیری از نفوذ هرگونه بدافزار و دسترسی های غیرقانونی و بی اجازه و اعمال اقدامات پیشگیرانه در مقابل نفوذ به سیستم های امنیتی هستند. یکی از مثال هایی که می توان در مورد هک های اخلاقی به آن اشاره کرد در سال ۱۹۷۰ میلادی رخ داده است. در آن زمان، دولت ایالت متحده آمریکا از اطلاعات و خدمات گروهی از کارشناسان و متخصصانی با نام گروه قرمز، برای نفوذ و هک کردن سیستم های کامپیوترهای دولتی خود استفاده کرد. منظور از این کار بررسی میزان امنیت سیستم های دولتی و برآورد میزان آسیب پذیری آنها در مقابل کدهای مخرب بود. گروه هکرهای اخلاقی هنوز هم بعد از سال ها، فعالیت حرفه ای خود را ادامه می دهند و همچنان نیز برای دولت ها کار می کنند. البته در کنار آن، به شرکت های فنی و موسسات بزرگ نیز خدمات ارایه می کنند.

روزنامه شرق

 

باز نشرجامع ترین پورتال ایرانیان berooztarinha.com

تاریخ: ۱۳۹۰/۱۲/۱۲ | بازدید:
مطالب تصادفی
مطالب مرتبط
ارسال نظر در "درباره هک اخلاقگرا"

(نمایش داده نمی شود)

پر کردن مواردی که * دارد، الزامیست.