امروز و ساعت دقیقه می باشد.

با این روش دندان های سالم و تمیزی داشته باشید

به کمک اینترنت از الکسارنک تولز هدیه بگیرید

با این روش دندان های سالم و تمیزی داشته باشید

زهرا عبداللهی سرپرست دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اظهار داشت: روی به طور گسترده اما نابرابر در گیاهان، حیوانات و انسان وجود دارد و بیشترین غلظت آن در استخوان‌ها، كبد، مو، پوست، مغز و پروستات است.

عبداللهی ادامه داد: در تمام مواد غذایی، حیوانی و گیاهی”روی” وجود دارد، به طوری که می‌توان گفت جگر، انواع گوشت‌ها به ویژه گوشت قرمز و سفید، تخم مرغ، لوبیا و عدس، غلات سبوس دار، شیر و مواد لبنی و انواع مغزها نظیر بادام زمینی، گردو و فندق از منابع غنی روی به شمار می‌رود.

وی افزود: کاهش رشد جسمانی، تاخیر در بهبود زخم‌ها و آسیب‌های پوستی، ریزش مو، بی‌اشتهایی و از دست دادن حس چشایی و بویایی، کوتاهی قد و کاهش مقاومت بدن در برابر بیماری‎های عفونی از عوارض ناشی كمبود روی است.

سرپرست دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به این كه كمبود روی سبب كاهش قد و تاخیر در بلوغ می‌شود، گفت: كمبود خفیف روی ممكن است تنها علامت كاهش رشد كودك باشد كه در نهایت می‌تواند سبب كاهش قد و نیز تاخیر در بلوغ شود.

عبداللهی اظهار داشت: کمبود روی با تاثیر بر رشد غدد جنسی از ترشح تستوسترون جلوگیری می‌کند و کمبود آن با تاثیر بر اعصاب باعث کاهش قدرت حافظه و ضریب هوشی افراد مخصوصا کودکان می‌شود.

وی اضافه كرد: روی با تاثیر بر افزایش تولید ویتامین د و در نتیجه جذب کلسیم، در رشد استخوانی موثر است و کمبود آن باعث مشکلات حاد از جمله پوکی استخوان خواهد شد.

باز نشرجامع ترین پورتال ایرانیان berooztarinha.com

logo berooztarinha small اس ام اس های عید سعید قربان

تاریخ: ۱۳۹۰/۰۸/۱۶ | بازدید:
مطالب تصادفی
مطالب مرتبط
ارسال نظر در "با این روش دندان های سالم و تمیزی داشته باشید"

(نمایش داده نمی شود)

پر کردن مواردی که * دارد، الزامیست.