امروز و ساعت دقیقه می باشد.

درگذشت سومین هنرمند ایرانی در سال جدید!

به کمک اینترنت از الکسارنک تولز هدیه بگیرید

درگذشت سومین هنرمند ایرانی در سال جدید!

159562

درگذشت سومین هنرمند ایرانی در سال جدید!

سید محمد حسین رحمتی از هنرمندان عکاس استان قم از دنیا رفت.

او در سال 1339 در قم متولد شد و عکاسی و نقاشی را از سال 1352 آغاز کرد و علاوه بر عکس‌های شخصی، عکس‌هایی از مردم کوچه و بازار و طبیعت را به ثبت رساند.

یکی دو سال بعد عکاسی را به شکلی جدی‌تر دنبال کرد و در این دوره به مسائل اجتماعی و تاریخی علاقه‌مند شد.

این هنرمند عکاس، همزمان با انقلاب اسلامی با ساخت لابراتوار کوچکی در منزل، عکس‌هایی را که از قیام مردم ثبت کرده بود به ظهور رساند و بدست انقلابیون رساند.

گفته می‌شود عکس‌هایی که رحمتی از صحنه‌های مختلف تظاهرات به ثبت رسانده است از ماندگار‌ترین عکس‌های تاریخ انقلاب اسلامی است.

این هنرمند در اوایل انقلاب با شروع جنگ تحمیلی به ثبت و ضبط لحظات همت گماشت و از مناطق مختلف جنگی، روستایی و گوشه و کنار ایران عکس‌های ماندگاری را به ثبت رساند.

رحمتی در سال 1357 کانون عکاسان قم را تأسیس کرد و در ساماندهی فعالیت‌های عکاسی استان قم نقش مؤثری را ایفا کرد و هم‌زمان با این فعالیت‌ها تحصیلات خود را در رشته نقاشی تا مقطع کارشناسی ارشد دنبال کرد و با عضویت در هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان به تربیت دانشجویان در سالهای اخیر پرداخت.

او در این سال‌ها تلاش کرده بود تا با انتشار کتاب‌های عکس نسبت به ماندگاری این هنر و آثار تهیه شده اهتمام بورزد، از جمله این آثار می‌توان به «از مصاحبت آفتاب» شامل مستند عکاسی اجتماعی با موضوع جنگ ۸ ساله، «قم در انقلاب اسلامی ۱۳۵۷» کتاب عکس از رویدادهای انقلاب اسلامی در قم، «هنر موزاییک» معرفی و آموزش هنر موزاییک(معرق) ایران و جهان و «دیوارنگاری موزاییک» گزارشی مصور از طراحی و اجرای دیوار موزاییکی یادمان انقلاب و آزادی خرمشهر و نیز دو کتاب «آرایه های گچی» در آثار قم و «طراحی در فضای باز» را نیز در دست انتشار داشت.

سید محمد حسین رحمتی در اولین روزهای سال 1392 بر اثر ابتلاء به بیماری سرطان درگذشت.

******

حوزه هنری استان قم هم در پیامی ضایعه درگذشت سید محمد حسین رحمتی را به خانواده آن مرحوم و هنرمندان و هنردوستان تسلیت گفت.

 

منبع : ایسنا

تاریخ: ۱۳۹۲/۰۱/۱۰ | بازدید:
مطالب تصادفی
مطالب مرتبط
اکبرابادی می گوید: (۱۳۹۲/۰۱/۱۰)

با عرض سلام وتسلیت به خانواده این هنرمند و آروزی سلامتی و صبر از خداوند بزرگ خاستارم.

اکبرابادی می گوید: (۱۳۹۲/۰۱/۱۰)

با عرض سلام وتسلیت به خانواده این عزیز هنرمند ارزوی سلامتی و صبز از خداوند بزرگ خواستارم.

ارسال نظر در "درگذشت سومین هنرمند ایرانی در سال جدید!"

(نمایش داده نمی شود)

پر کردن مواردی که * دارد، الزامیست.