امروز و ساعت دقیقه می باشد.

چرا فقط 200 هزار تومان می توان روزانه از خودپردازها برداشت کرد؟

تبلیغات 468 در 60 پیکسل در بروزترین ها
تبلیغات 468 در 60 پیکسل در بروزترین ها
تبلیغات 468 در 60 پیکسل در بروزترین ها

چرا فقط 200 هزار تومان می توان روزانه از خودپردازها برداشت کرد؟

چرا فقط 200 هزار تومان می توان روزانه از خودپردازها برداشت کرد؟

چرا فقط 200 هزار تومان می توان روزانه از خودپردازها برداشت کرد؟

ناصرحکیمی با اشاره به طرحهایی که هر چند وقت یکبار برای افزایش مبلغ اسکناس در دستگاه های خودپرداز که در حال حاضر روزانه 200 هزار تومان است، مطرح می شود، گفت: این موضوع چندین بار از سوی بخش مربوطه در بانک مرکزی مطرح شده اما بنا به دلایلی اجرای آن عملیاتی نشده است، اولین دلیل آن مربوط به میزان پول نقدی است که در اختیارمان قرار دارد تا از طریق دستگاه های خودپرداز توزیع شود.

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی با اشاره به اینکه بخش بزرگی از ایران چکها و اسکناسها فرسوده هستند و قابلیت استفاده در دستگاه های خودپرداز را ندارند، خودپردازها نیازمند ایران چکها و اسکناس های نو و با کیفیت هستند تا مشکلی برای دستگاه ایجاد نکنند، بنابراین محدودیت های خاصی در تامین ایران چک های با کیفیت در دستگاه ها وجود دارد.

وی، دلیل دیگر را ابهام در مورد ادامه انتشار ایران چک و اسکناس درشت ذکر و بیان کرد: در این مورد مشخص نبود که ایران چک ها با ضوابط فعلی منتشر خواهد شد یا خیر و یا از گردونه خودپردازها کنار گذاشته خواهند شد یا خیر که در این حالت با محدودیت هایی در حوزه تامین اسکناس در خودپردازها مواجه می شدیم.

حکیمی خاطرنشان کرد: جمع بندی بانک مرکزی و بانکها این بود که سرویسی را ارائه ندهیم که بعد از گذشت مدت زمانی با محدودیت مواجه شود؛ بنابراین فعلا مبلغ برداشت از خودپردازها در روز همان مبلغ 200 هزار تومان است.

وی از انتقال بخش بزرگی از خریدهای مردم به پایانه های فروشگاهی با توجه به همین محدودیت مبلغ 200 هزار تومان اشاره و عنوان کرد: پایانه های فروش محدودیت پرداختهای روزانه خودپردازها را از بین برده است.

این مقام مسئول در بانک مرکزی خاطرنشان کرد: به لحاظ کارکردی مایل به افزایش مبلغ 200 هزار تومان بودیم اما محدودیت های خاصی وجود دارد که ما را از اجرای آن منع می کند، تاکنون تلاش کرده ایم که دستگاه های خودپرداز همواه پول داشته باشند نه اینکه فقط با افزایش مبلغ تنها در ساعات اولیه بتوانند به تعداد محدودی از افراد سرویس دهی کنند.

وی گفت: در سالهای 85 تا 87 یعنی پیش از اینکه ایران چکها وارد سیستم خودپردازها شوند، خودپردازها پولی برای پرداخت نداشتند، بانک مرکزی نمی خواهد این اتفاق دوباره تکرار شود. در حال حاضر 200 هزار تومان پول توجیبی برای مصارف کوچک و ضروری است و سعی کرده ایم با شاپرک نفوذ پایانه های فروش را به قدری بالا ببریم که خرید مردم با مشکلی مواجه نشود و فقط در موارد ضروری اسکناس از خودپردازها دریافت شود.

حکیمی یادآور شد: این رویه در سایر کشورها هم وجود دارد و برداشت مبالغ بزرگ از خودپردازها امکانپذیر نیست. با توجه به تورم و گرانی اجناس مبلغ 200 هزار تومان کم است و متناسب با افزایش قیمت ها، کاهش ارزش 200 هزار تومان و تحولات سریع افزایش قیمت، توان تولید اسکناس وجود ندارد.

وی گفت: به هر حال هر چند وقت یکبار موضوع افزایش مبلغ 200 هزار تومان مطرح می شود و با بررسی جواتب مختلف چنانچه بتوانیم سرویس دهی در این زمینه را بهتر خواهیم کرد اما محدودیت ها را نیز نباید از یاد برد.

 

منبع : مهر نیوز

تاریخ: ۱۳۹۲/۰۲/۲۸ | بازدید:
مطالب تصادفی
مطالب مرتبط
ارسال نظر در "چرا فقط 200 هزار تومان می توان روزانه از خودپردازها برداشت کرد؟"

(نمایش داده نمی شود)

پر کردن مواردی که * دارد، الزامیست.
تبلیغات 468 در 60 پیکسل در بروزترین ها

تبلیغات متنی بروزترین ها

پیوندهای داغ


  •  

پیوندهای ویژه

  • دانلود آهنگ جدید
  • دانلود آهنگ شاد