امروز و ساعت دقیقه می باشد.

بروزترین ها | چرا کلاس مجرد‌ها پر مخاطب است؟! + عکسها

تبلیغات 468 در 60 پیکسل در بروزترین ها
تبلیغات 468 در 60 پیکسل در بروزترین ها
تبلیغات 468 در 60 پیکسل در بروزترین ها

چرا کلاس مجرد‌ها پر مخاطب است؟! + عکسها

«کلاس مجرد‌ها» نام سلسله جلساتی است که برای جوانان بیست تا ۲۸ ساله -با اندکی تفاوت برای دختران و پسران- تدارک دیده شده تا در آن درباره مسائل مختلف مجردی به گفت‌و‌گو بنشینند؛ یعنی هم بپرسند و هم بگویند و هم پاسخ بگیرند و هم بشنوند تا یاد بگیرند و به کار ببندند. کلاسهایی که بیش از همه چیز، استقبال از آن ثابت می‌کند که بدون بودجه هم می‌شود کار فرهنگی کرد، اصلا می‌شود آنقدر مخاطب جذب کرد که برای جلوگیری از انفجار سالن، لازم باشد از مدتی قبل برای آن ثبت نام کرد.

به گزارش «تابناک»، برگزاری بیست و هشتمین جلسه “کلاس مجرد‌ها”ی حجت الاسلام شهاب مرادی در دانشگاه تهران با چنان استقبالی مواجه شد که ترغیبمان کرد تا به روایت تصاویر سری به آن بزنیم؛ و البته چه چیز بهتر از این می‌توانست باشد که از زاویه دید یکی از شرکت کنندگان در کلاس به روایت ماجرا بپردازیم؟

“پایان این سال تحصیلی برای من مصادف است با اتمام یک مقطع دانشگاهی. البته دانشگاهی که بیشتر به آموزشگاه شباهت دارد. دوست ندارم تنها نقاط ضعف را ببینم، جای شکرش باقی ست که من در یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور درس خوانده‌ام، اما نمی‌توانم از این بگذرم که ارتباط تربیتی بین اولیا دانشگاه و دانشجو وجود ندارد. با این اوصاف، انتظار تعامل تربیتی دانشگاه با خانواده‌ها امری خنده دار جلوه می‌کند.

اما بهانه این نوشته حضورم در فضایی متفاوت است؛ جایی که بدون هیاهو زندگی دین مدارانه را تمرین می‌کردند. دغدغه استاد صرفا بیان موضوع مد نظرش نبود. بازار گفت‌وگو و سخن گرم بود اما استاد و دانشجو در بهتر گوش دادن رقابت می‌کردند. روش اداره کلاس خاص و جالب می‌نمود و دموکراسی خردمندانه‌ای در آن حاکم بود. سوال هر کس اگر به تشخیص کلاس موضوعیت داشت پی گرفته و اهتمام دانشجویان ثابت کلاس بر یادگیری باعث می‌شد دیگر میکروفون و ۱۰۰۰ نفر جمعیت به خودنمایی و هیاهو وسوسه‌ات نکند، آرام می‌شدی، همگی خاضع برای دانستن. شهاب مرادی موضوعات را از چند جنبه بررسی می‌کرد و ذهنم دایما درگیر بود، می‌گفت وقتی زندگیمان را هم مثل برگه امتحان از روی دست دیگری می‌نویسیم مشکلات آغاز می‌شود.

دانشجویان هم قدردان آن فضا بودند و با اینکه کلاس بیش از ۳ ساعت طول کشید و بعضا مثل من روی زمین نشسته بودند، خبری از «استاد خسته نباشید»‌های معمول نبود. دیدم که می‌شود استادی با دانشجویانش مثل فرزندانش مهربان و دلسوز باشد، اما تقیه و توریه نکند، حرفش را صریح و صمیمی بزند و از فرامین خدا کوتاه نیاید.

کلاس با اذان مغرب تمام شد اما هم چنان دور او حلقه زده‌اند تا سوالشان را قبل و بعد از نماز از او بپرسند.

این‌ها توصیه‌های استاد است به شاگردان کلاس مجرد‌ها که روی سایتشهاب مرادی درج شده: در این جلسه نیز مانند تمام جلسات قرآن جیبی خودتان را همراه داشته باشید و قبل از شروع جلسه به اندازه زمان حضورتان تا شروع جلسه قرآن تلاوت کنید و با هم کمتر گفتگو کنید. به ویژه حتما یک سوره یس بخوانید و ثوابش را به صدیقه کبری سلام الله علی‌ها اهدا کنید.
و البته اگر هنوز در جریان کلاس مجرد‌ها نیستید، پاسخ سوال‌هایتان را اینجابخوانید.
آن کلاس، بیست و هشتمین جلسه «کلاس مجرد‌ها» حجت‌الاسلام شهاب مرادی بود که برای آزاد بودن ورود مهمانان و دانشجویان در دانشگاه تهران برگزار شد؛ بر خلاف جلسات گذشته که بیرون از دانشگاه تشکیل شده، اما ظرفیت یک سالن کجا و تعداد جوانان مشتاق دانستن و شنیده شدن کجا.

کنجکاو شدم بدانم این کلاس با این نظم و برنامه ریزی دقیق و استاد بنام، توسط چه تشکلی و یا چه نهاد و ارگانی و با چه بودجه‌ای برگزار می‌شود؟ جالب بود، این کلاس رایگان است و از هیچ بودجه‌ای استفاده نکرده و  تنها به همت استاد و با همکاری چند دانشجوی نخبه عضو کلاس، مدیریت و برگزار می‌شود؛ مقایسه می‌کنم با بودجه‌ها و امکانات برخی سازمان‌ها … .

نمی‌دانم آیا برنامه‌ها و فعالیت‌های دستگاه‌ها و نهادهای مسئول در امر فرهنگ مرتبط با جوانان در مقیاس فرصت‌ها و امکاناتشان و بودجه‌های کلانشان، ارزیابی و اثرسنجی می‌شود؟

قصد ستایش در کار نیست اما کاش تلنگری باشد به مسئولینی که “مسئول” هستند تا سهم خود را در بروز بحران‌ها و مشکلات و همچنین تحقق اهداف و برنامه‌های فرهنگی-اجتماعی فراموش نکرده و حتی خود را مسئول‌تر بدانند!

به هرحال «کلاس مجرد‌ها» گویی تبلور یکی از آرزو‌هایم در دوران تحصیل بود که مثل شهاب از آسمان دانشگاه تهران عبور کرد و من چشم دوخته به آسمان، در آرزوی تکثیر و تثبیت آن خواهم ماند.

شاید شما هم مثل من این فضا را نه از صدا و سیما دیده باشید و نه در جای دیگری سراغ داشته باشید، پس بد نیست که به روایت چند تصویر مروری داشته باشیم بر آنچه مرا سر ذوق آورد.

محمد زرگر”

عکس: محمدرضا جوفار

تاریخ: ۱۳۹۱/۰۴/۱۱ | بازدید:
مطالب تصادفی
مطالب مرتبط
کیانا می گوید: (۱۳۹۱/۰۴/۱۸)

عالی بود.ممنون،

مهندس می گوید: (۱۳۹۱/۰۴/۲۰)

از حاج آقا مرادی به خاطر وقتی که برای جوونا میزارن تشکر میکنم

خیلی خیلی دوسشون داریم واقعا یدونه هستن

خدا مثل حاج اقا رو زیاد کنه

سمیرا می گوید: (۱۳۹۱/۰۴/۲۰)

فقط شهاب مرادی/ همه چی تمومه

ماندانا می گوید: (۱۳۹۱/۰۴/۲۰)

تازه با شهاب مرادی و فعالیتهاشون آشنا شدم
اگه امکان داره مطالب بیشتری ازایشون رو در سایتتون بگذارید

یکی از بهترینهاست زبان صحبتشون خیلی بدرد جوونا میخوره

برای ثبت نام کلاس مجردها حتما میرم ممنون از اطلاع رسانیتون

ارسال نظر در "چرا کلاس مجرد‌ها پر مخاطب است؟! + عکسها"

(نمایش داده نمی شود)

پر کردن مواردی که * دارد، الزامیست.
تبلیغات 468 در 60 پیکسل در بروزترین ها

تبلیغات متنی بروزترین ها

پیوندهای داغ


  •  

پیوندهای ویژه

  • دانلود آهنگ جدید
  • دانلود آهنگ شاد