امروز و ساعت دقیقه می باشد.

با قدمت ترین تلسکوپ جهان کشف شد

به کمک اینترنت از الکسارنک تولز هدیه بگیرید

با قدمت ترین تلسکوپ جهان کشف شد

کشف قدیمی‌ترین تلسکوپ جهان ,بهترین تلسکوپ,قدمت قدیمی ترین تلسکوپ,تصویر قدیمی ترین تلسکوپ,قدیمی‌ترین تلسکوپ,تلسکوپ,مطالب جالب

 باستان‌شناسان هلندی موفق به کشف قدیمی‌ترین تلسکوپ کاربردی جهان شدند.

قدمت این تلسکوپ به قرن 17 بازمی‌گردد و از تمامی دیگر تلسکوپ‌های موجود قدیمی‌تر است. این کشف طی حفر یک تونل خط ریلی در شهر دلفت واقع در جنوب هلند صورت گرفت.

این لوله استوانه‌ای کوچک در نگاه اول مانند یک تلسکوپ به نظر نمی‌رسد و کارشناسان در ابتدا تصور کردند سامانه کشف‌شده، یک محفظه گلوله است اما متخصصان موزه «بوئرهاو» در لیدن تلسکوپ‌بودن این سیستم را تایید کرده‌اند.

سامانه مزبور بهترین تلسکوپ در زمان خود نبوده زیرا عدسی‌های درون آن دارای کیفیت پایینی است. با این حال، این ابزار که در جیب جای می‌گیرد و طول آن 10 سانتی‌متر گزارش شده، می‌تواند اشیا را تا پنج برابر بزرگنمایی کند.

این کشف از آن جهت حائز اهمیت است که به عصر طلایی هلند برمی‌گردد یعنی دورانی در قرن 17 میلادی که تجارت، علم، ارتش و هنر هلند در بالاترین سطح در جهان قرار داشت. در اوایل قرن 17 شهر دلفت تولیدکننده مشهور عدسی بود.

با این حال، تصور می‌شود هیچ تلسکوپی از آن زمان باقی نمانده و فقط تعدادی از آن‌ها که متعلق به نیمه دوم این قرن هستند، کشف شده‌اند و تلسکوپ جدید می‌تواند در نوع خود قدیمی‌ترین باشد.

کارشناسان قدمت شی‌ء مزبور را نیمه نخست قرن 17 اعلام کرده‌اند زیرا این سامانه از قلع ساخته شده و در سال 1650، دیگر قلع برای ساخت تلسکوپ‌ها به کار نمی‌رفت و شیشه‌های بهتری در دسترس بود.

تاریخ: ۱۳۹۳/۰۲/۳۱ | بازدید:
مطالب تصادفی
مطالب مرتبط
ارسال نظر در "با قدمت ترین تلسکوپ جهان کشف شد"

(نمایش داده نمی شود)

پر کردن مواردی که * دارد، الزامیست.