امروز و ساعت دقیقه می باشد.

گوشت‌ های وارداتی آلوده به رادیواکتیو

گوشت‌ های وارداتی آلوده به رادیواکتیو

گوشت‌ های وارداتی آلوده به رادیواکتیو

شنیده‌ها حاکی از آن است که سازمان دامپزشکی از چند ماه گذشته بر سر اعطای مجوز به واردات گوشت از اوکراین در حال مذاکره است و احتمال ورود گوشت‌هایی که این بار خطر آلوده‌بودن به رادیواکتیو را دارد مطرح شده است.

این در حالی است که آمار گمرک نشان می‌دهد؛ دولت دهم در سال 90، پس از فراگیرشدن تلاطمات قیمت در بازار مرغ، 39 تن گوشت مرغ، به ارزش 94 هزار و 552 دلار از اوکراین وارد کرد.  ورود احتمالی محصولات اوکراینی به کشور در حالی مطرح شده است که حتی کشورهای همسایه اوکراین به دلیل باقی‌ماندن اثرات حادثه چرنوبیل حاضر به خرید هیچ محصولی از این کشور نیستند.

بروز حادثه چرنوبیل در سال 1986 که با انفجار در رآکتور هسته‌ای و انتشار تشعشع رادیواکتیو، پنج‌میلیون‌نفر در همان زمان قربانی گرفت هنوز آثار و عواقب وحشتناکی در سلامت انسان‌ها دارد. ابتلا به سرطان تیرویید و نقص ژنتیکی در نوزادان از پیامدهای این اتفاق که به بزرگ‌ترین فاجعه تکنولوژیک انسانی شهرت دارد، است.

پس از این حادثه بود که ورود تمام محصولات خوراکی از اوکراین ممنوع شد و تاکنون این ممنوعیت‌ها در سراسر جهان ادامه دارد.

حتی کشور روسیه به‌عنوان همسایه اوکراین نیز در واردات از این کشور وسواس زیاد به خرج داده و مواد غذایی خود را از سایر کشورها تامین می‌کند.

اما در واپسین روزهای دولت دهم، مسوولان بازرگانی برای کنترل قیمت‌های مواد پروتئینی تصمیم می‌گیرند واردات گوشت از این کشور را آزاد کنند. از آنجا که محصولات پروتئینی این کشور با یک سوم قیمت‌های جهانی قابل خریداری است؛ بنابراین دولت هم انگیزه مهیاکردن شرایط ورود این محموله‌ها را پیدا کرده است.

 

منبع : فرارو

تاریخ: ۱۳۹۲/۰۷/۱۲ | بازدید:
مطالب تصادفی
مطالب مرتبط
ارسال نظر در "گوشت‌ های وارداتی آلوده به رادیواکتیو"

(نمایش داده نمی شود)

پر کردن مواردی که * دارد، الزامیست.